Start grup Pelerinii Sfintei Ecaterina

Incepand cu Septembrie 2018, cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh Daniel s-a infiintat la Parohia Sfanta Ecaterina – Paraclis Universitar un grup de intiativa cu  numele de Pelerinii Sfintei Ecaterina, ce urmeaza a desfasura activitati educative-recreative pe baza de voluntariat cu copiii din parohie.

Directiile de dezvoltare urmarite sunt:

  • Credinta si Responsabilitate
  • Prietenie si Implicare in Comunitate
  • Natura si Dezvoltare fizica
  • Dibacie si Creativitate
  • Istorie si Identitate

Pentru realizarea obiectivelor de dezvoltare vor exista doua tipuri de activitati: interior si exterior. Va exista un calendar al activitatilor de interior si exterior, care va fi disponibil in avans.

Activitatile de interior se vor desfasura in cadrul Casei Parohiale a Bisericii Sfanta Ecaterina si vor presupune jocuri de echipa, jocuri de dezvoltare personala, discutii libere, ateliere de creatie.

Activitatile de exterior presupun vizitarea unor obiective : muzee, parcuri naturale, camine de batrani si copii, colindarea enoriasilor parohiei, excursii si tabere. Activitatile de exterior se vor realiza in functie de vreme si disponibilitatea copiilor si a parintilor.

Copiii si adultii implicati se vor forma si dezvolta ca persoane armonioase, independente, responsabile si valoroase pentru comunitatea in care traiesc,  respectand urmatoarele cinci principii de baza:

  1.   Disciplina si auto control
  2.   Cooperare si intrajutorare
  3.   Constientizarea lumii inconjuratoare si vietuire in armonie
  4.   Contributie  si implicare
  5.   Crestere personala si duhovniceasca

Fotografii de la prima intilnire in albumul urmator:

Pelerinii Sfintei Ecaterine – prima intilnire